2009-01-06

Rozwój Firebird w 2009 roku

Dmitry Yemanov, koordynator projektu Firebird, opublikował plany rozwoju serwera w 2009 roku.

Firebird 1.5
Od dosyć dawna dostępne są nowsze, znacznie lepsze wersje serwera Firebird. Jednak nadal część użytkowników korzysta z wersji 1.5. W tej wersji serwera planowane jest jedynie wprowadzanie korekt błędów powodujących załamanie się działania serwera lub korekt usuwających luki w zabezpieczeniach.

W pierwszym kwartale planowane jest udostępnienie wersji 1.5.6.

Firebird 2.0
Zaleca się mocno, aby wszyscy użytkownicy tej wersji Firebird zaktualizowali go do wersji 2.1. Jednak część użytkowników nadal z niego korzysta. W tej wersji serwera planowane jest implementowanie korekt poważniejszych błędów oraz wsteczne implementowanie usprawnień wydajności opracowywanych podczas prac nad nowszymi wersjami serwera.

Wersja 2.0.5 jest obecnie dostępna jako Release Candidate. Wersja finalna powinna być dostępna w pierwszym kwartale tego roku.

Wersja 2.0.6 prawdopodobnie będzie dostępna w czwartym kwartale.

Firebird 2.1
To jest obecnie najnowsza stabilna wersja serwera Firebird. Wersja 2.1.2 w najbliższych dniach udostępniona będzie jako Release Candidate. Wersja finalna powinna być dostępna jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Wersja 2.1.3 jest spodziewana w trzecim kwartale.

Firebird 2.5
Obecnie trwają intensywne prace nad tą wersją programu. Jest to wersja pośrednia w dążeniu do wersji 3.0.

Wersja beta powinna być dostępna lada dzień. Również w pierwszym kwartale tego roku powinna być dostępna pierwsza wersja Release Candidate. Autorzy mają nadzieję, że wersję finalną uda się udostępnić w drugim kwartale.

Prawdopodobnie w trzecim lub czwartym kwartale będzie dostępna wersja 2.5.1.

Firebird 3.0
Obecnie jest to wersja docelowa. Prace nad nią realizowane są równolegle z pracami nad wersją 2.5. Pierwsza wersja alpha powinna być dostępna w drugim kwartale tego roku. W trzecim kwartale powinna być dostępna pierwsza wersja beta. Autorzy mają nadzieję, że przed końcem roku uda się udostępnić pierwszą wersją Release Candidate.


Więcej szczegółów można przeczytać tutaj.

2 komentarze:

 1. wg mnie dbanie o wersje 2.0 to trochę przesada ze strony twórców, za dużo wersji do opieki.

  A wiadomo coś czy w firebirdzie pojawi się takie coś jak zmaterializowane widoki ??

  OdpowiedzUsuń
 2. Też się zastanawiałem dlaczego to robią. To, że wydają poprawki do bieżącej stabilnej wersji, jest w pełni zrozumiałe. Ale utrzymywanie aż dwóch poprzednich wersji?...

  Po zastanowieniu się uznałem, że to z pewnością pochłania sporo zasobów, ale ma sens. Sporo klientów nadal używa Firebird 1.5 z powodu pewnych różnic w SQL wprowadzonych w Firebird 2.x. Z mojego doświadczenia wynika, że przejście z wersji 1.5 na 2.x jest bardzo szybkie, ale jeżeli ktoś ma bardzo dużo różnych aplikacji, w dodatku (przeważnie) bez dokumentacji technicznej, to może to być spory problem.

  Proszę zwrócić uwagę, że w wersji 1.5 poprawiane będą tylko najpoważniejsze błędy. Może więc nie będzie to aż takie duże obciążenie.

  Dotychczas nie znalazłem nigdzie zbyt wielu szczegółów o przyszłych wersjach Firebird. Zdaje mi się, że obecnie głównym celem jest umożliwienie wykorzystania pełni możliwości komputerów wieloprocesorowych oraz poprawienie bezpieczeństwa danych (silniejsze hasła). Poza tym ma być możliwe pisanie własnych funkcji w SQL (obecnie można tylko jako biblioteki UDF; niby nie problem, ale staje się nim gdy używamy Firebird w różnych systemach operacyjnych). Mają być jeszcze jakieś nowości i usprawnienia. Obecnie ich nie pamiętam i nie udało mi się niczego konkretnego znaleźć.

  OdpowiedzUsuń