2009-05-07

Koniec pewnej epoki

Jestem programistą od ponad dwudziestu lat. Niemal cały ten czas istaniała firma Borland. Była znana jako producent na ogół bardzo dobrych narzędzi dla programistów, w dodatku niezbyt drogich, przynajmniej w pierwszych latach swojego istnienia. Swoją potęgę firma Borland zbudowała dostarczając doskonały kompilator języka Pascal. Turbo Pascal był pierwszym tego typu programem, który kosztował niecałe sto dolarów.

Firma Borland miała w swojej historii różne zachwiania. Jednym z nich była czasowa zmiana nazwy na Inprise. Niemniej przez wiele lat nadal dostarczała wysokiej jakości (na ogół) narzędzia dla programistów.

W ostatnich latach ten wizerunek zmienił się. Około roku 2000 Borland praktycznie zaniechał rozwoju InterBase. Na podstawie udostępnionych wtedy kodów źródłowych powstały pierwsze wersje serwera Firebird.

Późniejsze lata kojarzą się ze znaczącym pogorszeniem jakości produktów firmy Borland, przynajmniej tych przeznaczonych dla programistów. Delphi 8 for .NET w ogóle nie powinien być sprzedawany. Jakość tego produktu była tragicznie niska. Tylko trochę lepiej miała się sprawa z Delphi 2005. Ta wersja działała jako tako dopiero po zainstalowaniu wszystkich oficjalnych poprawek oraz kilkunastu nieoficjalnych poprawek. Dopiero Delphi 2006 działała jako tako, a dopiero Delphi 2007 ma mniej więcej taką jakość (stabilność), do jakiej przyzwyczaiła programistów dawna firma Borland. Wsparcie dla UNICODE zostało wprowadzona dopiero w Delphi 2009. Nadal nie ma możliwości generowania kodu dla procesorów 64-bitowych ani możliwości tworzenia programów dla Compact Framework.

Jakiś czas temu firma Borland zdecydowała się sprzedać dział tworzący narzędzia dla programistów i skupić się na tworzeniu narzędzi do zarządzania cyklem życia aplikacji. Po szumnych zapowiedziach, po kilku miesiącach skończyło się na utworzeniu autonomicznego oddziału firmy, który zajmował się tworzeniem i promowaniem narzędzi dla programistów, występującego pod nazwą CodeGear. Niedawno niespodziewanie ogłoszono, że firma Borland sprzedała CodeGear firmie Embarcadero Technologies.

Wydaje mi się, że całe to zamieszanie wokół próby sprzedaży działu tworzącego narzędzia dla programistów, następnie utworzenie CodeGear, w końcu niespodziewane sprzedanie tego działu — wszystkie te działania spowodowały znaczny spadek zaufania do tych narzędzi i w wielu firmach zaczęto się bardzo poważnie obawiać co do ich przyszłości. W efekcie w wielu firmach nowych projektów nie tworzy się już w tych narzędziach. Najczęściej zwrócono się ku językowi C# oraz bazie danych MSSQL.

Właśnie ogłoszono, że firma MicroFocus kupiła firmę Borland za około 75 milionów dolarów. Jeżeli transakcja zostanie sfinalizowana to firma Borland przestanie istnieć. Cześć jej pamięci!

Kilka komentarzy na ten temat:
Powyższa informacja ma z serwerem Firebird dwojaki związek.
 1. Jak wspomniałem nieco wyżej, Firebird powstał na bazie upublicznionego kodu źródłowego serwera InterBase 6.0.
 2. Serwer InterBase był zawsze bardzo dobrze obsługiwany przez produkty firmy Borland/Inprise/CodeGear. Ponieważ Firebird jest programowo zgodny z InterBase, więc produkty te równie dobrze współpracowały z Firebird. Zamieszanie z CodeGear i spowodowany tym brak zaufania do firmy spowodował, że większość firm obecnie rezygnuje z tych narzędzi — najczęściej na rzecz języka C# lub Java. Może to spowodować również pewne zmniejszenie zainteresowania firm serwerem Firebird. Zwłaszcza w przypadku firm korzystających z języka C#, jako serwer SQL najczęściej wybierany jest Microsoft SQL Server. Niestety.

2 komentarze:

 1. Jak dla mnie przydałoby się więcej informacji ze świata Borland.
  Ja wyłącznie Firebird używam właśnie wraz z programami Delphi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiałem się już nad tym kiedyś. Pomysł na pierwszy rzut oka wydaje się ciekawy. Odrzuciłem go jednak po głębszym jego przemyśleniu.

  Ten blog poświęcony jest serwerowi Firebird i programom narzędziowym związanych z tym serwerem. Skoro pisałbym o Delphi, to wypadałoby również pisać o pozostałych językach i narzędziach. Problem w tym, że zajmowałoby to bardzo dużo czasu. Ponadto nie mam większego pojęcia o większości tych języków (np. Ruby, Python itp.) — i tak niekiedy mam problem z opisaniem niektórych nowin, bo niekiedy nie jestem pewien, czego tak na prawdę one dotyczą.

  Moim zdaniem na przykład informacja, że Delphi lub jakiekolwiek inne narzędzie od teraz oficjalnie współpracuje również z Firebird, zasługiwałaby na wzmiankę w tym blogu. Innego rodzaju wiadomości — raczej nie.

  Jeżeli ktoś poprowadzi podobny blog poświęcony narzędziom byłej firmy Borland, chętnie dodam jego adres do listy przydatnych adresów.

  OdpowiedzUsuń