2009-12-15

My takich problemów nie mamy

Jednym z silnych konkurentów Firebird jest MySQL. System ten został opracowany przez szwedzką firmę MySQL AB. Prace nad nim rozpoczęto w 1994 roku. Na początku 2008 roku firma MySQL AB została kupiona przez Sun Microsystems. Niedawno ogłoszono, że Oracle Corporation kupiła firmę Sun Microsystems. Tym samym po sfinalizowaniu transakcji Oracle Corporation stanie się również właścicielem MySQL.

Przez wiele lat zwolennicy MySQL argumentowali, że jest to najszybszy serwer SQL, w dodatku jest darmowy. Fakt — MySQL jest najszybszy w operacjach odczytywania danych z bazy danych, ale jakim kosztem? Ano takim, że nie wspiera transakcji, przynajmniej do niedawana. Po wprowadzeniu transakcji okazało się, że MySQL nie jest już tak szybki.  Zgodność ze standardami SQL również nigdy nie była priorytetem jego twórców. Przez wiele lat miałem również wiele okazji czytać w Internecie wiele dyskusji i artykułów dotyczących warunków, na jakich baza ta może być używana za darmo, a kiedy użytkownicy mają obowiązek kupić licencję. Były wobec tego różne kontrowersje.

Prawdziwy niepokój użytkowników MySQL wzbudziło przejęcie go przez Oracle. Głównymi produktami oferowanymi przez Oracle są bazy danych. W środowisku użytkowników MySQL istnieje silna obawa, że Oracle może zablokować rozwój MySQL. Na wielu blogach i forach trwają dyskusje użytkowników MySQL, co robić w tej sytuacji. Są nawet próby szukania ratunku w Komisji Europejskiej.

Użytkownicy Firebird nie mają takich problemów. Nikt nie jest właścicielem Firebird. Nikt nie może go kupić ani w żaden sposób zablokować jego rozwoju. Nikt nie może pobierać opłat za prawo korzystania z Firebird. Każdy może pobrać kod źródłowy Firebird i samodzielnie go rozwijać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz