2011-08-10

Firebird kontra MS SQL Server

Dość powszechnie uważa się, że Firebird jest dobrym, wydajnym serwerem SQL. Jednak w przypadku bardzo intensywnej pracy lub bardzo dużej liczby użytkowników konieczne staje się sięgnięcie po komercyjne bazy danych. Jednym z takich systemów jest MS SQL Server.

Czy rzeczywiście MS SQL Server jest wydajniejszy od Firebird? Jak wynika z tego artykułu, nie zawsze. W tym przypadku Firebird uporał się z zadaniem w 3 godziny, a MS SQL Server potrzebował na to samo 8 godzin.

Warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że pytanie o najbardziej wydajny serwer baz danych na ogół nie ma sensu. Bardziej sensowne wydaje się pytanie, czy dany serwer jest wystarczająco wydajny do danych potrzebnych.

Firebird jest dostępny za darmo i zawsze tak będzie (gwarantuje to licencja, na jakiej jest dostępny). Ma niezwykle małe wymagania w stosunku do sprzętu i systemu i jest bardzo łatwy w zarządzaniu. Do większości zastosowań Firebird jest wystarczająco wydajny. W dodatku jego wydajność znacząco rośnie z wersji na wersję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz