2012-08-30

Lazarus 1.0

Wiele projektów typu open source cierpią na przypadłość wiecznej wersji alfa lub ewentualnie beta. Stosunkowo niewiele projektów osiąga na tyle stabilny poziom, żeby autorzy zdecydowali się nadać mu numer 1.0 lub wyższy. Do grona tych projektów, którym udało się osiągnąć wersję 1.0, dołączył Lazarus. Udostępniona została finalna wersja 1.0 tego środowiska.

Lazarus jest darmową nakładką graficzną na darmowy kompilator Free Pascal Compiler, o interfejsie wzorowanym na Delphi 7. Wśród wielu komponentów dostępnych w pakiecie znajdują się również komponenty umożliwiające pisanie programów współpracujących z Firebird.

Dostępne są wersje dla wielu różnych systemów operacyjnych i architektur. Między innymi dostępne są wersje dla Windows, Linux i MacOS-X. Lazarus i FreePascal zapewniają bardzo dużą przenośność projektów między różnymi systemami operacyjnymi i architekturami — na poziomie kodu źródłowego. 

Oprócz standardowych komponentów w Internecie można znaleźć sporo dodatkowych pakietów, które mogą być używane również w Lazarus. Coraz więcej programistów i firm wspiera ten produkt.

Więcej o Lazarus (oraz o Free Pascal Compiler)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz